Jak działają prasy pneumatyczne?
- Szczegóły
Łączenie drewna wiąże się z szerokim wykorzystywaniem procesu klejenia. Spajanie elementów następuje wówczas dzięki sile adhezji, a także za sprawą wnikania kleju w pory i nierówności materiału oraz tworzeniu się połączenia mechanicznego między dwiema strukturami, jak również za sprawą powstawania wiązań chemicznych. W przypadku takich procesów niezbędne będzie więc odpowiednie i nieraz długotrwałe dociśnięcie do siebie poszczególnych fragmentów. Przy produkcji średnio- i wielkoseryjnej nie można jednak w tym celu używać ścisków. Znacznie lepiej sprawdzą się prasy pneumatyczne. Przekonajmy się, na jakiej zasadzie funkcjonują i sprawdźmy, do czego się ich używa.
Praca prasy pneumatycznej
Prasa pneumatyczna działa przy wykorzystaniu podwyższonego ciśnienia, za sprawą którego wywiera się nacisk na łączony element. Właściwy poziom sprężenia powietrza jest uzyskiwany dzięki kompresorowi, który magazynuje je w zbiorniku wyposażonym w zawór, utrzymujący ciśnienie podawanego do instalacji powietrza na odpowiednim poziomie. Praca sprężarki oznacza w tym przypadku zamianę energii mechanicznej na energię potencjalną zmagazynowaną w powietrzu. Jest ona używana w siłowniku, gdzie ponownie zamienia się w energię mechaniczną, napierając na tłok w przypadku klasycznych siłowników albo na membranę. W celu wywarcia nacisku powietrze będzie więc wprowadzane do siłownika, a kiedy nie jest już konieczne, zostanie z jego wnętrza uwolnione. Co ważne, siły potrzebne przy łączeniu drewna nie muszą być zbyt duże, instalacja pneumatyczna sprawdza się tu więc znakomicie z uwagi na wysoką niezawodność, ciche działanie oraz znikomą awaryjność.
Gdzie korzysta się z pras pneumatycznych do drewna?
Prasy do drewna mogą być używane do łączenia różnych elementów. Przy ich pomocy powstaje klejonka oraz belki. Wytwarza się też przy ich pomocy płyty okleinowane, montuje ramy okien i drzwi, jak również korpusy szafek. Sprawdzają się przy klejeniu wzdłużnym oraz tam, gdzie w grę wchodzi otrzymanie łuku. Powszechnie są też używane podczas produkcji płyt meblowych, a także poszczególnych wyrobów od krzeseł po sanki.